Tunelami przepłyniemy między jeziorami na Mazurach

przez Monika Tarka-Kilen

To będzie jedyna taka atrakcja w Europie. Po dziesięciu latach starań jest w końcu szansa na to, że powstanie nowy szlak żeglowny z Pisza do Giżycka z pominięciem Mikołajek, czyli tzw. Pętla Mazurska. Szlak niezwykły bowiem kanał pomiędzy dwoma jeziorami Trykło i Buwełno zostałby wykopany w zboczu wzgórza. Szlak wodny poprowadzony zostanie częściowo tunelem.

Obecnie jachty o niewielkim zanurzeniu mogą popłynąć alternatywną trasą przez jeziora Tyrkło, Buwełno i Wojnowo, które połączone są wąskimi i płytkimi strugami. Przeszkodą jest pokonanie lądu ok. 1,8 km pomiędzy jeziorami Tyrkło i Bawełno, który w najwyższym punkcie jest wyniesiony na 25 m nad poziom wody. W chwili obecnej jachty są przewożone transportem kołowym. Koncepcja powstania nowego szlaku zakłada powstanie dwóch tuneli o łacznej długości ok. 2 kilometrów. Koszt budowy nowego szlaku szacuje się na 300 milionów złotych.

Koncepcja stworzenia Pętli Mazurskiej powstała już ponad 10 lat temu. Chodzi o stworzenie 25 km nowego, malowniczego szlaku żeglownego co byłoby dodatkową atrakcją turystyczną regionu i szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest szansa na realizację tego pomysłu bowiem zainteresowały się nim m.in. Wody Polskie, które mają wystąpić do banku światowego o sfinansowanie tej inwestycji. Przeprawy tunelowe na Mazurach byłyby chyba jedyne w Europie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej