Kanał Węgorzewski do remontu

przez Monika Tarka-Kilen

Wody Polskie rozpoczynają remont Kanału Węgorzewskiego.  22 listopada 2021 roku podpisano umowę na realizację inwestycji. Prace potrwają do października przyszłego roku.

Kanał Węgorzewski ma długość 920 m. To kanał mazurski łączący jezioro Mamry z portem w Węgorzewie. Łączy meandry Węgorapy. To na nim zaczyna się ( albo kończy)  Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Wypływające na rejsy jachty, łodzie, statki Żeglugi Mazurskiej, kajakarskie treningi tworzą niepowtarzalny krajobraz węgorzewskiej “Bramy Mazur”. Jego brzegi zostały wybetonowane podczas jedynego od II wojny światowej remontu w latach 50. XX wieku. Teraz czas na jego renowację.

Prace będą polegały na rozbiórce zniszczonych umocnień brzegowych i wykonaniu nowych umocnień brzegów kanału. Oczyszczone i udrożnione zostanie także koryto kanału. Prace polegające na odmuleniu zostaną wykonane do głębokości 1,6 m. Koszt remontu Kanału Węgorzewskiego wyniesie blisko 21 milionów złotych.

Prace remontowe, mające na celu poprawę żeglowności i udrożnienie szlaku żeglugowego,  trwają także na Węgorapie, która jest rzeką żeglowną i częścią szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Tutaj zakończenie prac przewidziano na marzec 2023 roku.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej