„C’mon, C’mon” i „Hiacynt” z nagrodami głównymi  Festiwalu Energa Camerimage w Toruniu

przez Monika Tarka-Kilen

W Toruniu zakończył się 20 listopada Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Na gali finałowej wręczono festiwalowe nagrody. Złotą Żabą wyróżniono “C’mon C’mon” w reżyserii Mike’a Millsa ze zdjęciami Robbiego Ryana i z Joaquinem Phoeniksem w roli głównej oraz polski film “Hiacynt.

Robbie Ryan otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu EnergaCamerimage za zdjęcia do filmu „C’mon, C’mon” w reżyserii Mike’a Millsa. Konkurs filmów polskich wygrał film „Hiacynt” ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego Jr., w reżyserii Piotra Domalewskiego.

Film “C’mon, C’mon” trafi do polskich kin 21 stycznia 2022 roku. To czarno-biały obraz opowiadający w głównej mierze, jak to zwykle w filmach Millsa bywa, o głębokich międzyludzkich relacjach. Gdy Johnny – bezdzietny dziennikarz, który całe swoje życie dedykuje pracy – dowiaduje się, że mały siostrzeniec nie rozpoznaje jego głosu w radiowej audycji, postanawia złożyć wizytę siostrze i jej dziewięcioletniemu synowi, Jessiemu. Sprawa komplikuje się, gdy Viv oznajmia, że musi wyjechać, aby pomóc w leczeniu ojca chłopca. Brat musi wcielić się w rolę tymczasowego opiekuna.  Reżyser zabiera bohaterów, a z nimi i nas – widzów,  w filozoficzną podróż przez Los Angeles, Nowy Orlean i Nowy Jork w poszukiwaniu odpowiedzi na tylko pozornie łatwe i proste pytania o życie.

Srebrną Żabę w konkursie głównym festiwalu otrzymał obraz „The Tragedy of Macbeth” zdj. Brunon Delbonnel, reż. Joel Coen.Brązową Żabę przyznano „Diunie”. Autorem zdjęć do tego filmu jest Greig Fraser, a reżyserem Denis Villeneuve. Obaj byli gośćmi Festiwalu.

W konkursie dokumentalnych filmów długometrażowych Złotą Żabę za „My Voice Will Be With You” otrzymali Tristan Galand za zdjęcia i Bruno Tracq za reżyserię.W konkursie dokumentalnych filmów krótkometrażowych Jacob Friedrich Maria Kohl (zdjęcia) oraz Lara Milena Brose i Kilian Armando Friedrich (reżyseria) za „Survive”.

Pozostałe nagrody Camerimage 2021:

KONKURS ETIUD STUDENCKICH SZKÓŁ FILMOWYCH I ARTYSTYCZNYCH
Nagroda Studencka im. Laszlo Kovacsa – Złota Kijanka: “Skowyt”
zdj. Max Bugajak
reż. Bartosz Brzeziński
szkoła: Warszawska Szkoła Filmowa

Srebrna Kijanka: “Tala’vision”
zdj. Philip Henze
reż. Murad Abu Eisheh
szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg

Brązowa Kijanka: “Cold Blow Lane”
zdj. Christopher Behrman
reż. Luca Homolka
szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg
KONKURS DEBIUTÓW REŻYSERSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Najlepszy debiut reżyserski: “Titane”
zdj. Ruben Impens
reż. Julia Ducournau

KONKURS DEBIUTÓW OPERATORSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Najlepszy debiut operatorski: “Bipolar”
zdj. Yuming Ke
reż. Queena Li

KONKURS WIDEOKLIPÓW
Najlepszy wideoklip: Kuba Kawalec & Ana Andrzejewska “Zdechłam”
zdj. Kacper Fertacz
reż. Zuzanna Plisz

KONKURS SERIALI TELEWIZYJNYCH
Najlepszy pilot: “Witamy na odludziu: Oko za oko”
zdj. Andreas Johannessen
reż. Dagur Kári

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej