Odsłonięcie pomnika upamiętniającego zamordowanego przez UB Karola Czornego

przez Monika Tarka-Kilen

W 76. rocznicę śmierci Karola Czornego 20 listopada 2021 r. o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej „Lipowiec“ w Czechowicach-Dziedzicach. Stworzenie pomnika to efekt starań i wysiłków grona społeczników Związku Narodowych Żołnierzy Sił Zbrojnych z okręgu Śląsk Cieszyński.  W uroczystości weźmie udział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN.

Karol Czorny urodził się w Czechowicach.  Z zawodu był cieślą ale od najmłodszych lat był zaangażowany w działalność społeczną. Należał między innymi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach-Dziedzicach. Był także podoficerem Wojska Polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej zaangażował się w antykomunistyczny ruch oporu, był bliskim współpracownikiem Narodowych Sił Zbrojnych, a w zabudowaniach jego gospodarstwa znajdował się partyzancki schron. Z końcem 1945 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy UBP.  Jak zeznali świadkowie, próbowano torturami wymóc na nim zdradę i wydanie współpracowników NSZ. Czorny nie wydał nikogo.

Został zamordowany 20 listopada 1945 r., a jego ciało pogrzebano w nieodkrytym do dziś miejscu. Jedyna pamiątką i śladem po bohaterze i społeczniku będzie odsłonięty w sobotę pomnik.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej