Gwiazdy światowego kina na festiwalu Camerimage w Toruniu

przez Monika Tarka-Kilen

W Toruniu można oglądać gwiazdy światowego kina i ich najnowsze filmy. Trwa Festiwal Camerimage 2021, na którym w tym roku pojawią się m.in. Denis Villeneuve, Kenneth Branagh czy Philippe Rousselot. 29. edycja Festiwalu  odbywa się w dniach 13-20 listopada.

Otwieramy festiwal pierwszym filmem w konkursie – “Tragedią Makbeta” w reżyserii Joela Coena, ze zdjęciami Bruno Delbonnela. Mamy to szczęście, że obaj są z nami i zaprezentują publiczności film osobiście – powiedział w Trójce Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Festiwal zakończy w sobotę, 20 listopada Gala Zamknięcia oraz specjalny pokaz “Nie czas umierać”. Film zapowiedzą twórcy: reżyser Cary Joji Fukunaga oraz nagrodzony autor zdjęć Linus Sandgren. Najnowszy Bond jest ostatnim z udziałem Daniela Craiga, który pożegnał się z rolą najsłynniejszego agenta w historii kina. W sumie w czasie trwania Camerimage widzowie w 8 salach będą mogli zobaczyć 232 filmy.

Camerimage jest przede wszystkim świętem autorów zdjęć, reżyserów i montażystów filmowych. Nie zmienia to faktu, że organizatorzy doceniają również od lat także scenografów, kostiumografów, aktorki i aktorów. W tym roku Nagroda Specjalna Camerimage, powędruje w ręce Denisa Villeneuve’a, reżysera Diuny.

Na  gali otwarcia Festiwalu 13 listopada pojawiły się już pierwsze gwiazdy: laureat Oscara za zdjęcia do „Rzeki tajemnic” Philippe Rousselot i aktorka Halley Bennett, którą mogliśmy m.in. oglądać w “Dziewczynie z pociągu”. Obydwoje odebrali nagrody specjalne.

Na premierowy pokaz, w ramach którego odbył się seans filmu “The Tragedy of Mackbeth”, zaprosił jego reżyser Joel Coen. Razem z bratem Ethanem stworzył tak znane obrazy, jak m.in. “Fargo”, “Big Lebowski” czy “To nie jest kraj dla starych ludzi”.

W kolejnych dniach na Camerimage 2021 do Torunia zawitają ponadto: wspomniany już reżyser Denis Villeneuve i jego najnowsza produkcja, którą można już oglądać w kinach, czyli “Diuna”, aktor Julian Sands czy reżyser i aktor Kenneth Branagh, który zaprezentuje swój film pt. “Belfast”.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej