Po co dyrygentowi batuta? Nagroda dla wybitnej dyrygentki Agnieszki Duczmal

przez Monika Tarka-Kilen

14 listopada, Polskie Radio wręczyło Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wyjątkowa Artystka, o której Witold Rowicki powiedział, że “ma w rękach muzykę”. Pierwsza kobieta dyrygent, która wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Laureatka Diamentowej Batuty poprowadziła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia “Amadeus” – w specjalnym repertuarze, w którym znalazły się najważniejsze dzieła z ponad 50-letniej kariery wybitnej dyrygent.

“Ten moment dla mnie jest niesamowicie wzruszający. Batuta, wydaje się, że to kawałek patyka, który nie wiadomo po co w ręce dyrygenta tkwi. Ona jest bardzo tajemnicza. Kiedyś we Francji jedna z recenzji nosiła tytuł <Czarodziejska różdżka Agnieszki Duczmal>. I to jest właśnie to. Batuta jest naszym, dyrygentów, łącznikiem z muzykami” – powiedziała dyrygent odbierając nagrodę.

Agnieszka Duczmal już w czasie studiów utworzyła Orkiestrę Kameralną (1968 r.), której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Nagrała ok. 50 płyt dla wytwórni na całym świecie. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie “Wariacji Goldbergowskich” Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera. Dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych. Jest również laureatką licznych nagród krajowych i międzynarodowych.

Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia “za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej słuchaczom”. Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej