70 rocznica aresztowania Generała “Nila”

przez Monika Tarka-Kilen

10 listopada 1951 roku w Łodzi funkcjonariusze MBP podstępnie aresztowali gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, który wcześniej dobrowolnie zgłosił się do Rejonowej Komendy Uzupełnień.

Fieldorf walczył w Legionach Polskich, bronił granic II RP w czasie wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. W 1942 roku został szefem Kedywu siejącego postrach w szeregach niemieckiego okupanta. To on wydał rozkaz likwidacji “Kata Warszawy” – generała SS Franza Kutschery.

W 1944 roku powierzono Fieldorfowi zadanie stworzenia i kierowania głęboko zakonspirowaną organizacją „Niepodległość” o kryptonimie “NIE”, która była kadrowym odłamem AK przygotowanym do działań w warunkach okupacji sowieckiej. Po II wojnie światowej komuniści, zarzucając bohaterowi “wrogi stosunek do Związku Sowieckiego”, skazali go na śmierć.

Generał Emil Fieldorf “Nil” – zamordowany w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej w 1953 roku, do dziś nie ma swojego grobu. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od lat stara się ustalić miejsce jego pochówku. Na razie na kwaterze “Ł” czyli na tzw.”Łączce” na Powązkach Wojskowych w Warszawie stoi skromny brzozowy krzyż ze zdjęciem generała i napisem “Jeszcze nie zostałem znaleziony”.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej