Gdynia jak Cannes, z prestiżowym tytułem “Miasta filmu” UNESCO

przez Monika Tarka-Kilen

Gdynia została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako “Miasto Filmu”. Ten tytuł otrzymały też Cannes i Kluż-Napoka. W Gdyni odbywają się znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie wydarzenia filmowe: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych a także Festiwal Filmów Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Konferencja prasowa w sprawie przyznania Gdyni tytułu “Miasto Filmu” przez UNESCO odbyła się w środę w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział, że po wielu latach przygotowań zrealizował się cel, który miasto postawiło sobie w planach.

To nie tylko bardzo prestiżowe uznanie dokonań Gdyni w tym zakresie, nie tylko docenienie tego wszystkiego, co w obszarze kultury i filmu dzieje się w Gdyni od lat, co jest realizowane przez politykę miejską, ale co najważniejsze, przez wspaniałych gdyńskich partnerów, którzy realizują bardzo konsekwentnie politykę miasta – mówił Szczurek.

Dodał, że wpis na listę, to nie tylko prestiż, ale również otwarcie dróg do współpracy.

Otwarcie się na współpracę europejską, to wielka szansa i potencjał. Wiem, że w naszym gdyńskim środowisku filmowym zrealizujemy, to wzorowo

Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni Maja Wagner dodała, że Gdynia starała się o przyjęcie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO od początku roku 2021.

To był wieloletni proces budowania marki filmu i silnego filmu w Gdyni (…). To także konsekwentna polityka wspierania organizacji pozarządowych, sektora kreatywnego, który jest w Gdyni bardzo silny i bardzo różnorodny – tłumaczyła Wagner.

Dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Leszek Kopeć powiedział, że w przyszłości planuje inaugurację projektów związanych z nowymi technologiami – cyfrowego centrum filmowego, które będzie interaktywną platformą cyfrową z filmami m.in. dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

UNESCO przyznaje tytuł miasta kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast w 90 krajach.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej