XXVI Ciechanowska Jesień Poezji

przez Monika Tarka-Kilen

Zakończyła się XXVI Ciechanowska Jesień Poezji. Trwała dwa dni od 8 do 9 października 2021 r.. Uczestniczyło w niej ponad 40 poetów, artystów i prelegentów, nie tylko z regionu, ale z różnych zakątków Polski, a także z Litwy i Francji. Pisarze odbyli spotkania na żywo z blisko 500 uczniami i studentami w szkołach Ciechanowa, Gołotczyzny i Gumowa. Ponadto były warsztaty literackie, promocje wydawnictw, prelekcje, konkursy, koncerty i spektakl Norwidowski.

W 26. edycji wzięło udział ok. 40 poetów i artystów, w tym z całego Mazowsza: z Warszawy, Ciechanowa i okolic, z Mławy, Płońska, Przasnysza, Płocka, Pułtuska, Piaseczna; także z Podlasia, Wielkopolski, z Warmii i Mazur; z Ziemi Łódzkiej, z Lubelszczyzny. Ponadto z Wilna przybyła Alina Lassota, a z Francji kilkoro artystów ze Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko-Polskiej Sekwana-Łydynia w Meudon k. Paryża (miasta partnerskiego Ciechanowa).

Jak co roku, podczas Jesieni Poezji zaprezentowano kolejny numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”, wydawany nieprzerwanie od 1999 r. przez ZLM pod redakcją dr Teresy Kaczorowskiej. W tym nosi on tytuł: „Teodor Leonard Młynarski (1906-1978) – pedagog, poeta, redaktor „5 Rzek”. Uczestnicy CJP wybrali się na wycieczkę śladami tego pedagoga, literata, dziennikarza i animatora kultury. Odwiedzili dom przy ulicy Wiklinowej, gdzie T.L. Młynarski tworzył po II wojnie światowej trzy licea i wydawał kwartalnik „5 Rzek”, a potem zapalili ogień pamięci na jego grobie na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej. Potem w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbyła się sesja poświęcona jego życiu, twórczości i kwartalnikowi „5 Rzek” . Można było także obejrzeć wystawę pamiątek po T.L. Młynarskim ze zbiorów muzeum, przygotowaną przez dr Bogumiłę Umińską. Zorganizowano także Noc Poetów. Prezentacji wierszy przez poetów towarzyszyła muzyka fortepianowa w wykonaniu  Tomasza Kowalczyka z Leszna.

Drugiego dnia Ciechanowska Jesień Poezji przeniosła się do Opinogóry. Złożono kwiaty na grobach Zygmunta Krasińskiego i kustosza Janusza Królika, zwiedzono Muzeum Romantyzmu, a w samo południe dr Teresa Kaczorowska poprowadziła w opinogórskim Dworze XXIII Spotkanie z Literaturą. Gościem była Alicja Patey-Grabowska z Warszawy, poetka i prozaik, dr nauk humanistycznych, znana krytyk literacki i pisarka dla dzieci.

Tego samego dnia rozstrzygnięto II Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Zygmunta z Opinogóry” pod patronatem Prezydenta Ciechanowa. Nadano też tegoroczny Medal Zygmunta Krasińskiego, który otrzymał dr Waldemar Łysiak – pisarz i  wybitny znawca epoki napoleońskiej i romantycznej,  publicysta, eseista.

Zwieńczeniem XXVI Ciechanowskiej Jesieni Poezji był, zorganizowany z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, spektakl poetycko-muzyczny „Norwid wizjoner” w j. polskim i francuskim. Wystąpili artyści ze Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko-Polskiej Sekwana-Łydynia w Meudon k. Paryża .

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej