Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego

przez Monika Tarka-Kilen

Poznaliśmy laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Został nim Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Werdykt ogłosił po drugiej w nocy ze środy na czwartek dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Jak powiedział, obradowano wyjątkowo długo, ponieważ niełatwo było podjąć decyzję.

Nie wiem co powiedzieć. Tyle emocji. Jestem zaszczycony tą nagrodą. Dziękuję jurorom i mojej rodzinie – mówił szczęśliwy laureat po ogłoszeniu wyników

Dodał, że jeśli ma się pasję do czegoś to trzeba to robić, nie patrzeć na innych, na to, co mówią i myślą. Podążać za tym, co uważa się za dobre dla siebie. Zaznaczył, że na każdego na takiej drodze czekają porażki, problemy i negatywne osoby ale jego zdaniem w takich momentach, nie można się zatrzymać czy zrezygnować, trzeba podążać dalej i nie poddawać się.

Bruce (Xiaoyu) Liu ma 24 lata i urodził się w Paryżu. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda. Kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertow z China NCPA Orchestra.

Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało w konkursie osiem nagród, a nie jak zwykle sześć:

I nagrodę otrzymał Bruce Liu (Kanada)
II nagrodę otrzymali ex-aequo Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia)
III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
IV nagrodę otrzymali ex-aequo Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska)
V nagrodę otrzymała Leonora Armellini (Włochy)
VI nagrodę otrzymał JJ Jun Li Bui (Kanada)

Nagrody specjalne: otrzymali:

Jakub Kuszlik (Polska) za najlepsze wykonanie mazurków ufundowana przez Polskie Radio (5 tys. euro).
Martin Garcia Garcia (Hiszpania) za najlepsze wykonanie koncertu ufundowana przez Filharmonię Narodową (5 tys. euro).
Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia) za najlepsze wykonanie sonaty ufundowana przez Krystiana Zimermana (10 tys. euro).

Aż trudno uwierzyć, że XVIII Konkurs Chopinowski dobiega końca. Niezwykle trudne zadanie mieli jurorzy, niezwykle wysoki poziom prezentowali pianiści. Tym większe gratulacje dla zwycięzcy, pana Bruce’a (Xiaoyu) Liu z Kanady  Gratulacje dla wszystkich laureatów Konkursu! – napisał na Twitterze po ogłoszeniu wyników Piotr Gliński Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej