Ruszyły dwa miesiące z Opolskim Festiwalem Fotografii

przez admin

Czym jest fotografia i jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu? Jaki naprawdę jest zawód fotografa? Jak zrobić dobre zdjęcie, które zapadnie w pamięć i uchwyci pożądaną chwilę? Na te pytania i wiele więcej można uzyskać podczas 11. Edycji słynnego Festiwalu Fotografii, odbywającego się obecnie w Opolu.

Festiwal z roku na rok zaskakuje swoją niepowtarzalnością i ogromem atrakcji dostępnych dla uczestników. Fotografia jest bowiem ponadczasową sztuką, która otwiera przed nami ogrom możliwości do uchwycenia chwili i zapisuje to co zostało zauważone. Dzięki zdjęciom ludzie, zwierzęta, krajobrazy i emocje stają się wieczne, a my mamy do nich nieograniczony dostęp.

Tegorocznym tematem festiwalu jest „obecność”. Postawienie takiego hasła ma na celu zachęcenie do indywidualnego przemyślenia, jednak podpowiedzią ze strony organizatorów jest zwrócenie szczególnej uwagi na osobę robiącą zdjęcie- fotografa.

Fotograf jest świadkiem, bez jego obecności w danym miejscu nie powstanie zdjęcie. Dlatego też na ten rok zdecydowaliśmy o tematyce obecności. Fotograf zawsze musi być tu i teraz, a to jest piękne w tym zawodzie. Często jesteśmy w centrum, gdzie dzieje się historia – zdradza Michał Grocholski

Opolski Festiwal to nie tylko wystawy, ale dwanaście spotkań autorskich z wyjątkowymi osobami między innymi: Chris Niedenthal, Katarzyna Sagatowska, Franciszek Lepich, Patryk Bułhak, Jakub Kamiński czy liczne warsztaty. Te ostatnie są zarówno dla doświadczonych uczestników, jak i dla amatorów, którzy chcą wykonać fotografię własnoręcznie. Wraz z profesjonalistami skonstruują oni aparaty, a następnie wykonają nimi zdjęcia.

Festiwal prężnie działa już od 8 października. Od tego czasu otwarto już kilka ekspozycji a spośród najciekawszych możemy wyróżnić wystawę „Jeden miliard” Macieja Stanika, który zaprezentował zdjęcia dzieci z krajów konfliktów i skrajnego ubóstwa w tym z Wenezueli, Syrii, Afganistanu i Zambii, „Tło” Katarzyny Mirczak – o zderzeniu kulturowym na tzw. Ziemiach Odzyskanych czy wystawa zdjęć legendarnego polskiego fotoreportera Chrisa Niedenthala „Tu i teraz”.

Cykl wydarzeń potrwa do 28 listopada, a szczegółowy program oraz więcej informacji o 11 Opolskim Festiwalu Fotografii można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej