Bułat Okudżawa – najpiękniejsze pieśni i ballady

przez admin

8 października w Obornikach odbył się unikalny koncert „Bułat Okudżawa – najpiękniejsze pieśni i ballady”. Było to upamiętnienie wybitnego artysty, a także niezwykła okazja do integracji lokalnej społeczności. Organizatorem wydarzenia był Dom Kultury Oborniki.

Bułat Okudżawa to rosyjski pieśniarz, który urodził się w 1924 roku w Moskwie. Z pochodzenia był Gruzinem, chociaż jego matka była Ormianką. Ta międzynarodowa mieszanka poskutkowała niezwykłą otwartością i wrażliwością artystyczną, za którą do dzisiaj ceniona jest twórczość artysty. Początkowo zasłynął jako poeta i bard opozycyjny. Jego wiersze drukowane były w podziemiu i powielane w samizdacie. Twórczość Bułata przesiąknięta jest smutkiem, nostalgią i egzystencjalną pustką. Artysta niezwykle często porównywany jest do Jacka Kaczmarskiego. Zmarł w 1997 roku w Paryżu.

Obornicki Ośrodek Kultury zapowiadał koncert jako swojego rodzaju przypomnienie twórczości nieco już zapomnianego w naszym kraju poety:

Pieśni Bułata Okudżawy już od lat 60-tych wykonywali najwięksi i najlepsi Polscy aktorzy. Okudżawa zresztą nigdy nie ukrywał swojej ogromnej sympatii do Polaków. Trafiał do nas szczególnie. Zapraszamy na koncert pełen emocji i wzruszeń, podczas którego usłyszycie Państwo najważniejsze i najpiękniejsze pieśni Bułata Okudżawy.

8 października, w piątkowy wieczór na scenę wszedł zespół Piramidy i wykonał kilkanaście pieśni z repertuaru zmarłego artysty. Wybór odtwórców nie był przypadkowy. Piramidy to kapela, o której głośno zrobiło się już kilka lat temu. Za sprawą wydania nakładem Wytwórni MTJ z Warszawy, płyty pod przewrotnym tytułem “Krótka płyta o Okudżawie”, zdobyli sobie oni grono sympatyków. Płyta była szczególnie chwalona przez wdowę po Bułacie, która pomogła w promocji zespołu. Jej egzemplarz został nawet umieszczony w muzeum muzyka w Moskwie, , jako jeden z eksponatów świadczących o ponadczasowym wpływie rosyjskiego barda.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej