Gra miejska „Kryptonim Wolność” 

przez admin

2 października w Kościanie odbyła się dziesiąta edycja powstańczej gry miejskiej. Gra nosi nazwę „Kryptonim Wolność” i do tej pory odbywała się w lutym, natomiast ze względu na pandemię koronawirus, została ona przeniesiona na termin październikowy.

W dzień, w którym odbyła się gra, Kościan zmienił się w powstańcze miasto sprzed nieco ponad wieku. Była to zasługa setek rekonstruktorów, którzy poświęcili mnóstwo czasu na odwzorowanie rzeczywistości z 1918 roku. Przede wszystkim istotnym elementem było ożywienie koszar 37. pułku fizylierów.

Pomysł na stworzenie unikalnej gry wziął się z inicjatywy społeczności lokalnej. W historii Kościanu najważniejszym momentem jest przeprowadzenie akcji pod kryptonimem „Wolność”, która miała miejsce w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku. Właśnie wtedy Kościańska Rezerwa Skautowa wyzwoliła miasto bez choćby jednego wystrzału, dzięki brawurowej i sprawnie przeprowadzonej akcji. Mieszkańcy postanowili, że w myśl skautowskiego ducha stworzą grę edukacyjną, w którą zaangażuje się młodzież. Gra jest swoistym połączenie podchodów, biegu na orientację, a także wykorzystuje elementy łamigłówek i szarad. Istotnym elementem jest edukacyjny aspekt rozgrywki. Zadania mają przybliżyć uczestnikom sytuację, która miała miejsce w Wielkopolsce podczas zakończenia Pierwszej Wojny Światowej.

Od kilku lat grze miejskiej towarzyszą specjalne inscenizacje. Można powiedzieć, że miasto całkowicie zamienia się w wielką planszę do gry. Powszechny jest klimat konspiracji, o który zadbali twórcy instrukcji do gry. Są one często zapisane szyfrem, a do odkodowania informacji należy wykazać się sprytem i logicznym rozumowaniem. Niezwykle dużo zabawy dostarcza fakt, że każdy z uczestników cięła się w rolę powstańców, skautów lub sanitariuszy. Młodzież dokłada więc wszelkich starań, aby upodobnić się do swojej profesji. Grę przeprowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. „Kościańskiej Rezerwy Skautowej”, grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej