Pruszków walczy o czyste powietrze

przez admin

W Pruszkowie ruszyła akcja społeczna pod tytułem „Pruszków walczy o czyste powietrze”. W ramach przybliżenia problemu odbyły się już dwa spotkania. Pierwsze z nich miało miejsce pierwszego października w formacie online, natomiast drugie odbyło się już w konwencjonalny sposób w piątek 8 października.

Kampania informacyjno-edukacyjna jest kontynuacją projektu sprzed dwóch lat. Wtedy na terenie miasta Pruszków miały miejsce pierwsze oddolne ruchy społeczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Działania w ramach tegorocznej akcji są współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”.  Zostały one przygotowane z myślą o długofalowych celach, które ma osiągnąć społeczność miasta Pruszków. Duży nacisk został położony na kształtowanie konkretny proekologicznych postaw wśród rodzin. Budowanie świadomości środowiskowej wydaje się szczególnie istotne wśród najmłodszych.

Pierwszą większą akcją związaną z inicjatywą był festiwal online. W trakcie wydarzenia, miały miejsce wystąpienia, a także warsztaty skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych. Najmłodsi uczyli się o tym , jak zanieczyszczenia wpływają na sto zdrowia, a także w jaki sposób zapobiegać ich tworzeniu. Do starszych skierowane były bardziej merytoryczne treści dotyczące istotnego wpływu niskiej emisji, a także odpowiedniej segregacji odpadów. Dużo uwagi poświęcono nowym unijnym regulacjom, które wprowadzone zostały w poprzednim roku.

Drugim elementem akcji promocyjnej było otwarte spotkanie z mieszkańcami. W tej formule zainteresowani mieli okazję do zadawania większej ilości pytań i prowadzenia społecznej debaty dotyczącej najkorzystniejszych rozwiązań dla miasta. Odbyły się również specjalne prelekcje, które miały za zadanie ułatwienie przekazywania wiedzy młodszym pokoleniom. Najwięcej zainteresowania bez wątpienia wzbudziły panele dotyczące możliwości pozyskania wsparcia finansowego w zakresie wymiany ogrzewania i termomodernizacji oraz obowiązujących przepisów w tym zakresie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej