Tarnów – pamięć o dzieciach utraconych

przez admin

15 października, w związku z obchodzonym Światowym Dniem Dziecka Utraconego, w Tarnowie odsłonięte zostaną kolejne tabliczki pamiątkowe. Upamiętnią one dzieci, które urodziły się martwe i zostały pozostawione w tarnowskich szpitalach.

Kilka tygodni temu, na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach, do specjalnego grobowca złożono osiemdziesiąt dziewięć ciał zmarłych dzieci. Wspólny grobowiec, przeznaczony do tego celu, został wybudowany już kilka lat temu. Pogrzeb odbył się według tradycyjnego obrządku. W uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców Tarnowa, a także rodzice, którzy utracili swoje pociechy.

W celu upamiętnienia wszystkich dzieci, których ciała złożone zostały w ubiegłym miesiącu na tarnowskim cmentarzu, Fundacja Opes 139, organizuje specjalne wydarzenie, w trakcie którego odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica zawierająca imiona i nazwiska dzieci. Jak podkreśla prezes fundacji, Joanna Sadowska, jest to okazja do złożenia hołdu wszystkim dzieciom, nie tylko tarnowskim:

Rodzice, którzy pragną, aby pamięć o ich dziecku została uczczona w ten sposób, proszeni są o nadsyłanie imion swoich dzieci lub serdecznych zwrotów, jakimi je nazywali. Imiona można nadsyłać do 13 października. Istnieje także możliwość zamówienia tabliczek pamiątkowych z imieniem dziecka, które zostaną umieszczone na postumencie Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach. To jest miejsce dla wszystkich rodziców, nie tylko z Tarnowa. Są tam upamiętnione dzieci z całej Polski.

15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, będzie miał miejsce specjalny apel, w trakcie którego zostaną odczytane imiona i nazwiska zmarłych dzieci z całej Polski. Apel poprzedzi msza święta w kościele w Tarnowie-Mościcach, w intencji rodziców, którzy stracili dziecko. Rodzice, którzy deklarują chęć, aby zamówione tabliczki zostały umieszczone na postumencie mogą skontaktować się z fundacją poprzez stronę internetową.  Fundacja prowadzi również grupę wsparcia dla rodziców zmagających się z tym problemem. Udzielane konsultacje są bezpłatne i odbywają się cyklicznie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej