Pogrzeb trzech żołnierzy wyklętych w Krakowie

przez Administrator

We wtorek 14 września, w Krakowie  odbyły się uroczystości pogrzebowe trzech Żołnierzy Wyklętych. W nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego pochowani zostali ksiądz Władysław „Sema” Gurgacz , Ryszard „Pomsta” Kłaputa i podporucznik Tadeusz „Mokry” Zajączkowski. Ich groby zostały odnalezione w 2017 roku na cmentarzu Rakowickim.

Żołnierze wyklęci to prawdopodobnie najbardziej znany ruch partyzancki w historii Polski. Składały się na niego rozliczne, bardziej formalne organizacje między innymi: Armia Krajowa, Armia Krajowa Obywatelska, Armia Polska w Kraju, Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Ruch Oporu Armii Krajowej. Członkowie wyżej wymienionych ugrupowań często płacili za miłość do ojczyzny najwyższą cenę. Niezwykła siła, jaką cechowali się Żołnierze Wyklęci brała się z pobudek czysto patriotycznych. Szacuje się, że łącznie w szeregi organizacji wstąpiło nawet 180 tysięcy ludzi. Mężczyźni, kobiety a nawet młodzież stanowiły o sile polskiego ruchu oporu. Niestety, komunistyczne władze robiły wszystko by zdeprecjonować zasługi bojowników o wolność. Represjonowani przez aparat bezpieczeństwa, często katowani na śmierć, wielokrotnie udowadniali, że najważniejsza jest dla nich miłość do ojczyzny.

Uroczystości pogrzebowe trójki bohaterów rozpoczęły się o godzinie 11:40 w bazylice Mariackiej, gdzie zostały wprowadzone trumny żołnierzy. Następnie odprawiona została msza święta, którą śpiewem uświetnił Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich. Po uroczystościach w kościele, kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami Krakowa na cmentarz Rakowicki. To właśnie tam po prawie 70 latach trzej Żołnierze Wyklęci zostali ponownie pochowani. Uroczystości odbyły się w asyście wojska i urzędników państwowych.

Opracowane na podstawie: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/o-1200-w-krakowie-odbeda-sie-uroczystosci-pogrzebowe-trzech-zolnierzy-wykletych

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej