Wystawa o Chopinie na Zamku Królewskim

przez Administrator

“Chopin. Salon romantyczny” to tytuł wystawy która została otwarta 4 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Poświęcona jest postaci polskiego pianisty widzianej głównie przez pryzmat istotnej w jego epoce instytucji jaką był salon.

Kurator wystawy Aleksandra Buszta-Bąk pisze o niej na stronie zamku:

Całe życie kompozytora, zarówno w Polsce, jak i po jej opuszczeniu, toczyło się przede wszystkim w salonach, wśród ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój kultury i sztuki, kształtowali politykę. To tutaj dał się poznać jako wirtuoz koncertujący w ramach kształtującej się wówczas formuły recitalu.

To właśnie wysoka pozycja towarzyska uzyskana dzięki bywaniu w paryskich salonach pozwoliła Chopinowi na nawiązanie kontaktów i przyjaźni z najwybitniejszymi artystami epoki takimi jak Hector Berlioz, Franciszek Liszt, Gioacchino Rossini, Robert Schumann, czy Eugène Delacroix. Salon był też przestrzenią gdzie kompozytor mógł znaleźć odbiorców i mecenasów swojej twórczości.

Wystawa zawiera eksponaty należące do Zamku Królewskiego w Warszawie, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, jak również pochodzące ze zbiorów prywatnych. Należą do nich obrazy (w tym portrety Chopina autorstwa Teofila Kwiatkowskiego i Gottfrieda Engelmanna), listy, manuskrypty muzyczne i pamiątki związane z osobą kompozytora. Wśród obrazów szczególne miejsce zajmuje Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w 1829 roku Henryka Siemiradzkiego, który ostatni raz prezentowany był w Polsce ponad 130 lat temu. Jego wypożyczenie było możliwe dzięki Fundacji Trzy Trąby Macieja Radziwiłła i Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawie towarzyszyć będą recitale wybitnych pianistów: Szymona Nehringa, Nikolaya Khozyainova i Philippe’a Giusiano, oraz wykłady przybliżające rolę salonu i mecenatu artystycznego w czasach Chopina wygłoszone przez Seweryna Kutera, kuratora Muzeum Fryderyka Chopina i Macieja Radziwiłła, założyciela Fundacji Trzy Trąby.

Wystawa potrwa do 14 listopada.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej