Rozmowa z reżyserem Pawłem Zawadzkim

przez Administrator

Producent to taka jednoosobowa orkiestra: księgowy, prawnik, mediator, a zdarza się, że także statysta.

Jak mówi jeden z laureatów ubiegłorocznego Pitching Forum, droga do sfinansowania projektu jest długa, kręta i wyboista, a PF pomaga ją przejść, rozwinąć projekt i „otworzyć nowe drzwi”. Z jakimi wyzwaniami spotykają się młodzi twórcy, i w jaki sposób odpowiada na te potrzeby Festiwal NNW, opowiedział nam Paweł Zawadzki.

Masz tylko kilka minut, by uzyskać środki na produkcję filmu.

Na stronie internetowej Festiwalu NNW (festiwalnnw.pl), przeczytacie, że pitching to  krótka (do  5  minut), publiczna prezentacja projektu filmu przed  gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów i nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań (developmentu) lub już w trakcie realizacji (work in progress). Udział w  sesji pitchingowej na  Festiwalu NNW to  niepowtarzalna okazja na zaprezentowanie swojego projektu przed  gronem redaktorów zamawiających z  Telewizji Polskiej (m.in.  z  Działu Kreacji i  Rozwoju Form Dokumentalnych i  TVP Historia) oraz  przed  przedstawicielami instytucji publicznych, które wspierają produkcję dokumentów historycznych w  Polsce (m.in.  Krajowa Rada Radiofonii i  Telewizji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych). W ubiegłym roku, dzięki wsparciu finansowemu PISF, odbyła się na Festiwalu NNW trzecia edycja Pitching Forum. Jedną z przyznanych podczas wydarzenia nagród – ufundowaną przez KRRiT – otrzymał projekt filmu „Na północ od Piekła” w reżyserii Macieja Janiszewskiego. Nagrodę odebrał producent – Paweł Zawadzki (LIMVA).

Jakie są twoje wrażenia z uczestnictwa w Pitching Forum zorganizowanego przy Festiwalu NNW?

Pitchingi na Festiwalu są zorganizowane w bardzo przyjaznej dla uczestników atmosferze, a prowadzone wcześniej warsztaty pozwalają naprawdę dobrze się przygotować i dzięki temu trochę redukują stres przed wystąpieniem. W ubiegłym roku twórcy prezentowali projekty w bardzo różnych fazach zaawansowania, co pozwoliło wszystkim skonfrontować się z resztą i dużo się nauczyć. W ramach warsztatów mieliśmy przede wszystkim okazję rozwijać nasze własne pomysły.

Z jakimi wyzwaniami borykają się młodzi twórcy filmowi, producenci?

Największym problemem dla nas – młodych producentów – jest pozyskanie środków na produkcję. Ruszyć z projektem jest bardzo łatwo, ponieważ pomysłów i ludzi chętnych do współpracy jest mnóstwo. Jednak trzeba się liczyć z tym, że droga do sfinansowania projektu jest długa, kręta i wyboista. Dla mnie, największym wyzwaniem jest równoczesne prowadzenie kilku projektów. Każdy dzień to dziesiątki nowych małych wyzwań, ustaleń za pośrednictwem maila, telefonu czy komunikatorów. Producent to taka jednoosobowa orkiestra: księgowy, prawnik, mediator, a zdarza się, że także statysta. Czasem w tym biegu trzeba po prostu stanąć, popatrzeć i się uczyć. Na mojej drodze spotykam twórców zaangażowanych. Każdy nowy człowiek poszerza moją perspektywę i daje coś od siebie. Codziennie zdarzają mi się też potknięcia. Warto wyciągać z nich wnioski i ruszać dalej.

W jaki sposób pomógł wam udział w Pitching Forum oraz przyznana nagroda?

Pomogły nam rozwinąć projekt, zdobyć kontakty, otworzyć kilka nowych drzwi i zainteresować nim szersze grono producentów, twórców  oraz instytucji związanych z finansowaniem filmów w Polsce. Dzięki PF zyskałem mnóstwo wiedzy i doświadczenia związanego z drogą filmowca. Pół roku po zakończeniu Festiwalu NNW pracowaliśmy nad kolejnymi etapami produkcji „Na północ od Piekła” oraz finalnie nad pozyskaniem dofinansowania. Nie udało się, ale działamy dalej!

Na pewno warto wziąć udział w Pitching Forum, ponieważ jest to nowe i zaskakujące doświadczenie, które pozwala wskoczyć z projektem na nowy poziom!

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej