Hołd dla obrońców Lublina z 1939 roku

przez admin

16 września w Lublinie uczczono pamięć obrońców miasta, którzy w 1939 roku stracili życie broniąc granic Lublina. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele miasta, wraz z mieszkańcami. Odbyły się one przy Pomniku Obrońców Lublina 1939, wznoszącym się przy skrzyżowaniu ulic Zana i Balladyny, niedaleko alei Kraśnickiej.

Historycy, którzy odtwarzają ciąg zdarzeń z początków II Wojny Światowej, nie zawsze są zgodni co do kolejności niektórych wydarzeń. W przypadku Lublina, dzięki zachowanym aktom wiadomo, że początek starć miał miejsce właśnie 16 września na przedmieściach. Właśnie wtedy oddział pod dowództwem majora Dudzińskiego zaskoczył niemieckich zwiadowców zbliżających się do miasta na motocyklach. Polacy stawili opór wrogim wojskom i zmusili oddział niemiecki do odwrotu. Niestety, już kolejnego dnia Niemcy, z pomocą całej potęgi Luftwaffe, rozpoczęli ostrzał artyleryjski a także bombardowanie miasta. Uległo wtedy zniszczeniu wiele domostw w okolicy Starego Miasta. Niezwykle dotkliwych zniszczeń doznała również katedra miejska, co szczególnie osłabiło morale mieszkańców. Po przeprowadzeniu bombardowania, do akcji wkroczyła piechota niemiecka.

Do największych starć doszło w okolicy budynków Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Walka zmieniała swój charakter na coraz bardziej partyzancki. Obrońcy mieli przewagę dzięki znajomości topografii miasta, w szczególności całego kompleksu podziemnego, z którego Lublin słynie do dzisiaj. Niestety nie było to wystarczające do zatrzymania miażdżącej przewagi liczebnej okupantów. 18 września Niemcy zajęli Lublin. Jak podają statystyki historyczne wskutek starć zniszczeniu uległy 294 budynki a liczba ofiar wśród ludności jest niezwykle trudna do oszacowania. Wojska polskie zmuszone zostały do wycofania się na wschód, skąd nadciągała ofensywa radziecka.

Tegoroczne obchody rocznicowe zostały zorganizowane przez lubelski Zespół Szkół Elektronicznych, którego patronem są właśnie obrońcy Lublina. W asyście reprezentacyjnej kompanii Wojska Polskiego złożone zostały kwiaty przy pomniku. Odprawiona została również uroczysta msza święta w intencji ofiar.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej