Wystawa w Muzeum Archeologicznym w 80. rocznicę układu Sikorski – Majski

przez Administrator

Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało specjalną ekspozycję z okazji, przypadającej w tym roku, osiemdziesiątej rocznicy układu Sikorski – Majski. Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi archiwalne dokumenty, a także listy i zdjęcia przypominające historię i losy Polaków w ZSRR. Dla wielu z nich układ między Polską, a ZSRR był niezwykle istotny i uratował im życie.

Kiedy rozpoczęła się II Wojna Światowa i Sowieci wkroczyli na ziemie polskie, rozpoczęły się masowe zsyłki. Wielu obywateli, którzy byli podejrzani o działalność konspiracyjną, trafiało na Syberię do specjalnych obozów pracy. Żyli oni tam w nieludzkich warunkach, pracując po kilkanaście godzin dziennie. 30 lipca 1941 roku ich los miał ulec zmianie w skutek porozumienia jakie zawarli Władysław Sikorski i Iwan Majski. Formalnie przywróciło ono stosunki dyplomatyczne między oba krajami, które zerwane zostały wraz z inwazją radziecką 17 września 1939 roku. Co więcej zakładało ono wspólną walkę z wojskami niemieckimi i złączenie sił przeciwko hitlerowcom. Najważniejszą konsekwencją układu było utworzenie Armii Polskiej w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jej dowódcą został generał Władysław Anders. Wojsko pod jego dowództwem przedostało się do Persji a stamtąd, przez Afrykę Wschodnią, do Europy. Wraz z nimi z ZSRR wydostało się wielu cywili, którzy potem tworzyli diaspory w najbardziej odległych zakątkach świata.

Na wystawie w krakowskim muzeum prezentowanych jest ponad 200 eksponatów ze zbiorów Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Oprócz pamiątek jest wiele eksponatów audiowizualnych, takich jak specjalnie przygotowane filmy dokumentalne.

Wystawa jest swoistym preludium do utworzenia muzeum imienia generała Władysława Andersa w Krakowie. Jak zapowiada Hubert Chudzio, dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP, jest to proces długotrwały. Zakończenie prac nad powstaniem muzeum ma nastąpić w 2024 roku.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej