Znicze dla Westerplatczyków

przez Administrator

1 września w całej Polsce zapłonęły znicze dla Westerplatczyków. W rocznicę bohaterskiej obrony ufortyfikowanego cypla na obrzeżach trójmiasta, Polacy oddali cześć bohaterom. Groby żołnierzy poległych w obronie Westerplatte rozsiane są po całym kraju, to co je łączy to pamięć kolejnych pokoleń i unikalna akcja Instytutu Pamięci Narodowej.

Od kilku lat IPN organizuje akcję, w której lokalne samorządy i placówki, w rocznicę ataku Trzeciej Rzeszy na Polskę, ustawiają na grobach bohaterów znicze. Szczególnie duża ilość grobów znajduje się w województwach świętokrzyskim i podkarpackim. Tam pamięć o jednostce bojowej z Westerplatte jest bardzo żywa. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację aż 35 mogił znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego.

Dokładnie pierwszego dnia września 1939 roku rozpoczęła się II Wojna Światowa, która do historii przeszła jako najbardziej krwawy i wyniszczający konflikt w dziejach. Pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał placówki na Westerplatte o 4:45. Obrońcy zaś do 7 września odparli kilkanaście szturmów Niemców, zabijając setki wrogów. Musieli mierzyć się również z ustawicznymi nalotami Luftwaffe. W krótkim czasie, w ogniu walk znalazła się cała Polska.

Ustalenia historyków z ostatnich lat każą jednak zweryfikować to, czego uczono nas na lekcjach historii. Początek wojny, wśród środowiska historycznego, łączony jest raczej z atakami w Tczewie, gdzie Niemcy zbombardowali most, a także koszary i dworzec kolejowy.

Nie umniejsza to jednak w żaden sposób wagi tego czego dokonali Westerplatczycy. Brawura z jaką bronili północnych granic kraju pozostanie na zawsze w pamięci Polaków. Westerplatte dzisiaj to swoisty pomnik męstwa i oddania ojczyźnie wszystkiego co najcenniejsze. Rokrocznie do Gdańska i na Westerplatte zmierzają tysiące wycieczek szkolnych, a młodzież dowiaduje się o historii bohaterów, która inspiruje do budowania ich patriotycznej i obywatelskiej postawy.

Mapa z dokładną lokalizacją wszystkich znanych mogił Westerplattczyków dostępna jest na stronie IPN-u.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej