Ogród Deszczowy w Wilanowie

przez Administrator

W warszawskim Wilanowie, władze lokalne ukończyły kolejny projekt w ramach „zielonej transformacji” stolicy. Ogród deszczowy w Wilanowie ma być pierwszym tego typu obiektem w stołecznym mieście. Jak zapewniają władze miasta, jeśli się sprawdzi, powstanie wiele nowych projektów tego typu. Radni dzielnicy zwracają uwagę przede wszystkim na jego niezwykłą funkcjonalność, a także walory estetyczne. Projekt pozyskał fundusze ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Z pozoru zwyczajny miejski ogród, swoje tajemnice ujawnia tylko naprawdę wprawnym obserwatorom. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji wymaga on podlewania jedynie w okresach długotrwałej suszy. O edukacyjnych walorach projektu, w rozmowie z TVP3 Warszawa, wspominał Tomasz Kuszłejko:

Usytuowanie tego ogrodu to także edukacja dla dzieci i taka wrażliwość, pokazywanie czym jest woda i świadomość, że ona nie musi iść do kanalizacji czy wsiąkać w betonową kostkę.

O lokalizacji ogrodu w dzielnicy Wilanów zadecydowali mieszkańcy, którzy głosowali za pośrednictwem specjalnej platformy, przeznaczonej do decydowania o tym, jak mają zostać ulokowane środki z budżetu partycypacyjnego. Usytuowany tuż obok Orlika przy ulicy Worobczuka ogród jest miejscem, które przez cały dzień rozbrzmiewa dźwiękami dziecięcej zabawy. Specjalne tablice informacyjne, umieszczone dookoła obiektu, mają na celu uświadomienie najmłodszych o konieczności zrównoważonej gospodarki wodnej. Schematy ukazują poglądowo, w jaki sposób ogród magazynuje wodę.

Ogród jest kolejnym krokiem w projekcie zrównoważonego systemu odwadniającego, jaki od dłuższego czasu realizują władze Warszawy. Skuteczna retencja stała się jednym z priorytetów radnych, po gigantycznych powodziach z roku 2010. Placówki takie jak ta na Wilanowie zbierają wodę deszczową, a także tą odprowadzaną z okolicznych dachów, a następnie w naturalny i bezpieczny sposób oddają ją do ekosystemu. Inne, warte uwagi projekty mające za zadanie dbanie o cyrkulację wody w stolicy to zielone przystanki autobusowe, a także ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej