9. Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia”

przez Administrator

Do 5 września potrwa tegoroczna edycja festiwalu poświęconego kulturze i historii Żydów. Tym razem motywem przewodnim gdańskiego wydarzenia będzie poszukiwanie korzeni, a także próba odkrycia własnej tożsamości.

Festiwal Kultury Żydowskiej to stały punkt w ofercie kulturalnej Gdańska. Tegoroczna odsłona zapowiada się wyjątkowo interesująco i pracowicie. W piątek 3 września Centrum św. Jana będzie miejscem aż trzech koncertów – wystąpią między innymi Maja Miro, Ola Bilińska, Michał Fetler i Mikołaj Trzaska.

Aktywnie będzie można spędzić cały weekend, gdyż na sobotę zapowiedziane zostały liczne warsztaty. Organizatorzy oferują bowiem zajęcia z zakresu ceramiki, wypalania w drewnie, a nawet tkania dywanów. Tego samego dnia odbywać się będą także spacery po Gdańsku organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej. Ma to być znakomita okazja do poznania wielu historii gdańskich Żydów, którzy przez całe swoje życie związani byli z miastem. Nie zabraknie też tematycznych prelekcji. Wykładowcy, między innymi Magdalena Sommer, Piotr Paziński, prof. Joanna Degler czy Kinga Urbańska opowiadać będą o żydowskiej kulturze, historii, języku, a także kuchni.

Ten pierwszy wrześniowy weekend będzie również okazją do zapoznania się z żydowską literaturą. Autorzy z grupy Mentlik Gdański zaprezentują swoje teksty i przeczytają z nich kilka fragmentów. Wydarzenie to ma być zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy literatów-amatorów, którzy pod okiem pisarzy kształtowali swój warsztat z myślą o tych obchodach.

Finałem tegorocznego festiwalu „Zbliżenia” będzie koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, który zapowiada się wyjątkowo, między innymi ze względu na to, że odbędzie się wewnątrz Nowej Synagogi. Koncert „Godzina w raju” w uniwersalny sposób traktuje o dążeniu człowieka do kolekcjonowania chwil budujących poczucie doskonałości i piękna. Ułatwić to ma słuchanie tradycyjnej muzyki żydowskiej. Koncert składa się z muzycznych improwizacji utworów inspirowanych tradycją żydowską, został przygotowany pod okiem Dominik Glapiak-Piłasiewicz i Mai Miro-Wiśniewskiej.

W ramach Festiwalu powstała także IV edycja płyty Academia Musica Judaica. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy i wejściówki.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej