Nagroda im. Henryka Pobożnego trafi w ręce prof. Jana Żaryna

przez Monika Tarka-Kilen

W sobotę 16 października 2021 roku w Legnicy zostanie wręczona Nagroda im. Henryka Pobożnego. W tym roku odbierze ją przyjaciel Festiwalu NNW prof. Jan Żaryn dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Gali wręczenia będzie towarzyszył wykład prof. Żaryna „Święci i błogosławieni polscy – przewodnicy na dziś, dla Narodu”.  Laudację wygłosi dr Anna Sutowicz z PWT we Wrocławiu, członek Bractwa Henryka Pobożnego.

Pomysłodawcą i inicjatorem nagrody jest działające od 6 lat Bractwo Henryka Pobożnego a jej ideą jest promowanie i nagradzanie osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka. Będzie to druga edycja tej Nagrody. Pierwszym jej laureatem był prof. Andrzej Nowak.

Uroczysta gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda im. Henryka Pobożnego, odbędzie się w sobotę 16 października o godz. 17.00 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, pl. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1.

Bractwo Henryka Pobożnego i księżnej Anny powstało 9 kwietnia 2015 r., w 774 rocznicę Bitwy pod Legnicą. W skład kapituły założycielskiej wchodzi 20 osób. Są to zarówno osoby świeckie, jak i duchowne z całej Polski. Głównym celem Bractwa jest upowszechnianie wiedzy o księżnej Annie i Henryku Pobożnym, jako osobach stanowiących wzór do naśladowania we współczesnym świecie. Członkowie stowarzyszenia chcą także, aby w Diecezji Legnickiej rozpoczął się procesu beatyfikacyjny Henryka II Pobożnego.

9 kwietnia 1241 roku, polskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn Świętej Jadwigi. Jednak walka ta w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej