Powsińskie Dożynki 2021

przez admin

W najbliższy weekend, w warszawskim Powsinie, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie etnograficzne. Powsińskie Dożynki to już szesnasta edycja popularnego wydarzenia, którego organizatorami są Centrum Kultury Wilanów i Parafia św. Elżbiety w Powsinie. Event będzie miał miejsce w Domu Pracy Twórczej w Powsinie przy ulicy Ptysiowej 2.

Główną ideą, która przyświeca projektowi jest kultywowanie tradycji ludowych. O unikalności tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że jest ono jedynym tego typu organizowanym na terenie aglomeracji warszawskiej. Centrum Kultury Wilanów jako jedna z ostatnich instytucji warszawskich pielęgnuje pamięć o dawnych zwyczajach wiejskich. Wśród lokalnej społeczności, dożynki zajmują szczególne miejsce w wakacyjnym kalendarzu. Mieszkańcy Wilanowa i okolic podkreślają, że niezwykle istotnym elementem tożsamości kulturowej Polaków jest właśnie związek z wsią. Dorośli zaznaczają, że zależy im na przekazaniu tradycyjnych wartości swoim pociechom i dodają, że nie znają lepszej ku temu sposobności niż właśnie Powsińskie Dożynki.

Wydarzenie jest niepowtarzalną okazją, by zobaczyć kolorowy, rozśpiewany i wystrojony w regionalne stroje ludowe korowód z wieńcami dożynkowymi. O klimat w trakcie święta zadbać mają członkowie folklorystycznych zespołów pieśni i tańca Centrum Kultury Wilanów. Występy zaplanowano na niedzielne popołudnie, a wśród artystów mają się też pojawić specjalni, międzynarodowi goście. W tym roku oprócz wspomnianego wcześniej zespołu, wystąpią również; Powsinianie, Radosna, Grupa 30+ oraz Wilanowska Orkiestra Dęta, a także zespoły ludowe z Kurpiowszczyzny, Zamojszczyzny i Jasła. W przerwach między występami organizatorzy zachęcają do odwiedzenia któregoś ze stoisk z rękodziełem artystycznym. Dla dzieci organizatorzy przygotowują przedstawienie teatralne oraz animacje, a na koniec – o godzinie 19:00 – „potańcówka na dechach”. Najmłodsi otoczeni zostaną specjalną opieką ze strony pracowników i wolontariuszy CK Wilanów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej