Poświęcenie historycznego sztandaru Gimnazjum w Ciechanowie

przez Administrator

I LO w Ciechanowie: Poświęcenie sztandaru i odsłonięcie tablicy

W piątek 2 października 2020 roku odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Mieczysławowi Kurzypińskiemu oraz powtórnego poświęcenia historycznego sztandaru Państwowego Gimnazjum Męskiego Filologicznego im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie.Uroczystości rozpoczęły się mszą św. pod przewodnictwem ks. kan. Sławomira Filipskiego w Kościele Św. Piotra Apostoła w Ciechanowie.

– W 1926 roku został ufundowany przez społeczność sztandar Gimnazjum im. Z Krasińskiego w Ciechanowie. A wy jako uczniowie I Liceum jesteście spadkobiercami tamtych wielkich tradycji. Służył on d o1939 roku. Był jako widomy znak przynależności uczniów do tegoż Gimnazjum. Pod tym sztandarem ówczesna młodzież żyjąca w czasach międzywojennych jednoczyła się jako brać szkolna. Bo sztandar jest znakiem jedności – podkreślił w homilii ks. prałat Eugeniusz Graczyk.

Podczas tej uroczystej mszy św. powtórnie poświęcono sztandar, który przypadkowo został odnaleziony. Najprawdopodobniej w czasie II wojny światowej osoba związana z ówczesnym Gimnazjum im. Z. Krasińskiego zaniosła sztandar do kościoła farnego i tam ukryła go. Odkryto go wśród szat liturgicznych, mylnie przekazano go do innej szkoły, a teraz wrócił do “Krasiniaka”. Dziś ten sam sztandar znów mógł stanąć na czele młodzieży. Jego renowacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego.

Po jednej stronie sztandaru znajduje się wizerunek św. Stanisława Kostki z fragmentem “Ody do Młodości” Adama Mickiewicza, na drugiej Biały Orzeł, i napis Gimnazjum im Zygmunta Krasińskiego i data poświęcenia – rok 1926.

Następnie uczestnicy przeszli korowodem ze sztandarami przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie przed gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie.

– Krótką notkę o Mieczysławie Kurzypińskim pierwszy raz przeczytałam kilkanaście lat temu. I pamiętam, że uderzyło mnie wówczas to, iż był to szalony młody chłopak. O ogromnej wyobraźni, ogromnym zaangażowaniu i ogromnej miłości do ojczyzny. Dlatego nie sposób było nie upamiętnić wybitnego syna ziemi ciechanowskiej i absolwenta ciechanowskiego gimnazjum – stwierdziła w okolicznościowym wystąpieniu poprzedzającym odsłonięcie tablicy starosta Joanna Potocka-Rak.

Na frontowej ścianie budynku I LO nastąpiło odsłonięcie i tablicy poświęconej Mieczysławowi Kurzypińskiemu oraz złożenie kwiatów. Fundatorem tablicy  jest pan Bernard Grzankowski.

Organizatorem uroczystości byli Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. Współorganizatorzy uroczystości: I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Ciechanowie.Mieczysław Kurzypiński (ur. 1 stycznia 1900 w Ciechanowie, zm. 4 października 1920 pod Oranami) – polski harcerz, drużynowy pierwszej drużyny harcerskiej w Ciechanowie.

Był synem Tomasza i Filomeny z Radwańskich. W latach 1912–1919 był uczniem Gimnazjum im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie. W 1916 roku założył – wspólnie ze Stefanem Olszewskim, studentem Uniwersytetu Warszawskiego i Tadeuszem Wawrzyńskim, uczniem ciechanowskiego gimnazjum – pierwszą drużynę harcerską w mieście. Wkrótce został również komendantem hufca ciechanowskiego. Pod jego kierunkiem ciechanowscy harcerze brali udział w szeregu akcji niepodległościowych, m.in.: brali udział w ochronie dzwonów kościelnych z kościoła NMP i klasztoru przy kościele NMP, które armia pruska chciała skonfiskować na przetop (harcerze zdjęli i ukryli dzwony) współorganizowali zamach na szefa policji pruskiej niejakiego Filtschka, komendanta posterunku Feldpolizei.

Był czołowym członkiem POW, pod koniec 1917 roku zorganizował i wyszkolił pluton POW, składający się z uczniów gimnazjum, w większości harcerzy. Na ich czele rozbrajał Niemców w ciechanowskich koszarach 11 listopada 1918 roku.

W lipcu 1920 roku na czele swoich podkomendnych zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego. Służył wraz z nimi w 205 Ochotniczym Pułku Piechoty im. hetmana Jana Kilińskiego. Zginął tydzień po otrzymaniu orderu Virtuti Militari z rąk Józefa Piłsudskiego, od kuli litewskiej w czasie bitwy pod Oranami 4 października 1920 roku, wraz ze swym przyjacielem Modestem Lipowskim. Po śmierci został mianowany przez Naczelnictwo ZHP – „honorowym harcerzem Rzeczypospolitej”.

Został odznaczony: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari – odznaczony osobiście przez Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego w Grodnie 27 września 1920 roku, Krzyżem Niepodległości z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych – dwukrotnie, za męstwo i odwagę.

Mil.

Fot. Julia Bonisławska

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej