Festiwal Kultury bez Barier

przez admin

10. października zakończyło się jedno z najbardziej rozbudowanych i szeroko zakrojonych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Festiwal Kultury Bez Barier już od dziewięciu lat odbywa się w wielu miastach Polski. W tegorocznej odsłonie imprezy udział wzięło 14 miast, w tym między innymi Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław czy Poznań. Część z aktywności przyjęła formę internetową.

W organizacji tak dużej imprezy pomogło aż 61 instytucji kulturalnych, które udostępniały dla uczestników swoje obiekty, wystawy oraz sale koncertowe, konferencyjne i wykładowe. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmiało „Możesz być blisko!”.

Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego” – zapowiadała kierownik działu kreacji i komunikacji stołecznego Teatru Ochoty Anna Cygankiewicz.

Organizatorzy postawili przede wszystkim na zaangażowanie publiczności, która podczas trwania lockdownów odzwyczaiła się od uczestniczenia w imprezach kulturalnych. Wszystkie atrakcje były również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, których również udało się licznie przyjąć w różnych lokalizacjach festiwalu. W programie znalazło się wiele nowych i ciekawych propozycji. Z atrakcji można wymienić między innymi wyjątkowe pokazy filmowe, różnorodne wystawy, familijne spacery, spotkania tematyczne, spotkania ze znanymi osobistościami oraz warsztaty. Łącznie w ramach festiwalu odbyło się blisko 200 wydarzeń w całej Polsce.

Do najciekawszych propozycji można zdecydowanie zaliczyć projekcję filmu Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie, którym 30. września w Warszawie oficjalnie rozpoczął się festiwal. Z innych interesujących wydarzeń – 3 października we Wrocławiu zorganizowano spacer tematyczny z przewodnikiem pod hasłem „Artystyczne ciekawostki z różnych zakątków Europy”. 7. października w Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich odbyły się warsztaty z języka migowego dla początkujących. W tym samym czasie miały miejsce również warsztaty zatytułowane „Spotkanie wokół wyzwań tłumaczeniowych oraz warsztaty kreatywnego pisania Loesje z tłumaczeniem na PJM” organizowane przez Fundację Loesje Polska. Pełny program dziewiątej edycji Festiwalu Kultury Bez Barier można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej