W Gdyni trwa wystawa o generale, który nigdy nie przegrał

przez Monika Tarka-Kilen

W ramach tegorocznego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni została otwarta nowoczesna, multimedialna wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Choć festiwal się skończył, wystawa nadal jest obecna na skwerze przed Teatrem Muzycznym. Można ją oglądać jeszcze przez 2 tygodnie.

Tak powinna wyglądać wystawa o naszych bohaterach – powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski na otwarciu wystawy. To multimedialny hit opowiadający dzieje absolwenta filozofii, który nie przegrał żadnej bitwy. Wystawę plenerową w trzech językach zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie. Generał Maczek w karierze wojskowej, drodze bojowej, właściwie osiągnął same sukcesy. To nietypowe jak na polskie warunki, gdzie II wojna światowa kojarzy się z wieloma porażkami, klęskami, często honorowymi, ale jednak słabościami – mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Dodał, że dowodzona przez gen. Maczka 10 Brygada Kawalerii podczas kampanii wrześniowej była jedyną dużą polską formacją, która nie dała się rozbić i niemal w pełnym składzie wycofała się na Węgry.

Od trzech lat chciałem jakoś zaznaczyć historię generała na naszym festiwalu w Gdyni. Chciałem, żeby tu przyjechał czołg generała Maczka, nie udało się. Potem zacząłem próby, żeby ściągnąć tu tę wystawę. W tym roku udało się połączyć siły z Muzeum Historii Polski, które podjęło ten temat. A co najważniejsze, sfinansowało przywiezienie, zainstalowanie, ubezpieczenie tej wystawy, która kosztuje aż 100 tysięcy złotych – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Narracja prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 roku, przez wojnę obronną z września 1939 roku, w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka zdołała osłonić przed Niemcami Armię „Kraków”, ewakuację przez Węgry i Francję na wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 roku, podczas których 1. Dywizja Pancerna generała Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii. Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny.

Temat jest tak skomplikowany, szeroki, barwny i, co ważne, obejmuje nie tylko generała Maczka, ale kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy przewinęli się przez oddziały generała. A więc jest to bardzo barwna opowieść i musieliśmy wyławiać z morza materiałów, który mieliśmy te wątki najbardziej smakowite – mówił Wojciech Kalwat, kierownik działu projektów kulturalnych MHP.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej