Sanok cieszy się z sukcesu swojej młodzieży na XIII Festiwalu NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Teledysk do piosenki „Kto ty jesteś” zespołu Soul Sanok wygrał w tym roku w Konkursie Wideoklipów Festiwalu Filmowego NNW.  Z tego sukcesu cieszą się wszyscy mieszkańcy Sanoka. W lokalnej prasie, telewizji i portalach internetowych ukazują się tytuły informujące o sukcesie. Najważniejszy jest jednak przekaz jaki za tym idzie, że młodych ludzi można w odpowiedni sposób i przy odpowiednim podejściu zainteresować najnowszą historią Polski. Bowiem jak to wpisano w akt założycielski Akademii Zamojskiej „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”.

Nagrodę za najlepszy wideoklip odebrał w tym roku w Gdyni reżyser teledysku Rafał Gużkowski:

Dziękuję bardzo Bohaterom, bo to jest o Was film. Dziękuję, że mogliśmy ten film tworzyć. Ten i inne. A tworzy go wspaniała młodzież z Sanoka, z Podkarpacia. Tam też pamiętamy o Was. Dziękuję pięknie – powiedział pan Rafał po odebraniu nagrody, zwracając się do obecnych na scenie laureatów Drzwi do wolności i Sygnetów Niepodległości.

„Kto ty jesteś” to piosenka i teledysk, którą zespół Soul Sanok zrealizował i nagrał w wierze w Boga i w duchu patriotyzmu do słów znanego wiersza Władysława Bełzy. W klipie widać młodzież śpiewającą z przejęciem słowa utworu. Tłem jest piękna sceneria starych zabudowań Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To jeden z najpiękniejszych skansenów w Polsce.

Jak zresztą podkreśla kierownik muzyczna zespołu i kompozytorka piosenek pani Monika Brewczak (też była obecna na Festiwalu), gdyby nie Muzeum, Stowarzyszenie Ziemia Sanocka i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ten i inne teledyski zespołu, nie mogłyby powstać.

W sumie do konkursu XIII Festiwalu NNW Rafał Gużkowski zgłosił 5 wideoklipów zrealizowanych razem z zespołem. Były to: „Dla Niepodległej szli”, „Egzekucja w Markowej”, „Niezwyciężeni”, „Kochana Ojczyzno” oraz zwycięski „Kto Ty jesteś”. Wszystkie pięć utworów zostało zakwalifikowanych do finału.

Jak powiedział Janusz Kołodrubiec, przewodniczący jury w Konkursie Wideoklipów, jurorów urzekły emocje przekazane oczyma dzieci. Ich autentyczność i szczerość. Jak mówi Festiwalowi NNW pani Monika Brewczak, młodzież jest bardzo zaangażowana w to co robi i bardzo mocno przeżywa każdą historię o której śpiewa:

Chcemy poprzez swoją twórczość dotrzeć do serc młodych odbiorców. Oni nie zdają sobie sprawy z tego, jakie kiedyś życie było trudne i pełne wyrzeczeń. Dlatego tak ważne jest by młodzi ludzie poznali historię Polski i bohaterów, którzy za ojczyznę oddali życie.

Zespół od niedawna zaczął nagrywać teledyski do swoich piosenek i dzięki temu został zauważony, bo jak mówi pani Monika, piosenki same w sobie wywołują emocje ale wideoklipy dodatkowo wzmacniają siłę przekazu. Jednocześnie poruszają i edukują.

Chcemy z tym przekazem dotrzeć do serc młodych ludzi. Zresztą zanim nagramy piosenki czy teledyski, czytam młodzieży o bohaterach – opowiada Brewczak – Kiedy czytałam o Pileckim czy Ince, popłakałyśmy się z dziewczynami z zespołu i dopiero kiedy łzy obeschły zabraliśmy się do nagrywania utworów.

Wygrana na XIII Festiwalu NNW to zdecydowanie największy sukces zespołu, jeżeli chodzi o realizację teledysków. Choć warto podkreślić, że w 2018 roku, w innym konkursie, sanoczanie zdobyli pierwszą nagrodę za utwór „Egzekucja w Markowej”.

Celem tworzenia takich wideoklipów jest dotarcie do młodego pokolenia. Do dzieci, do młodzieży. Do końca roku Soul Sanok ma zamiar opublikować jeszcze 3 teledyski i wydać płytę.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej