Przed nami 17. Edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie

przez Administrator

Muzyka świata przenosi nas w odległe krainy i sprawia, że czujemy się w nich jak w domu – tymi słowami zapowiadane jest nadchodzące wydarzenie w Warszawie – Festiwal Skrzyżowanie Kultur.

Odbędzie się on już 19 września na stołecznym Placu Defilad. 17. edycja imprezy obfitować będzie w wiele artystycznych atrakcji, paneli dyskusyjnych, warsztatów dla dzieci oraz międzynarodowych koncertów. W tym roku po raz pierwszy Festiwal odbędzie się w Teatrze Dramatycznym.

Gwiazdą tegorocznej odsłony Skrzyżowania Kultur jest Oum, ambasadorka kultury marokańskiej. Jej koncerty to egzotyczne połączenie muzyki hassani, jazzu, gospel, soul i afrobeat. W swojej twórczości przekonuje odbiorców, że różnice kulturowe są mniej istotne od tego, co nas do siebie zbliża.

Drugą, niekwestionowaną gwiazdą będzie Moh! Kouyaté. Artysta łączy tradycyjny gatunek Mandingo, afro beat i funky, a jego utwory mówią o szczęściu, rozterkach dnia codziennego, nadziei i walce. Główne przesłanie marokańskiego artysty to: „Jeśli będziesz kontynuować walkę nie tracąc zapału i wiary w słoneczne jutro, ostatecznie osiągniesz swoje cele”.

Tego samego dnia w Cafe Kulturalna odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Warszawa wielu kultur” z udziałem Zastępczyni Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry. Debata zostanie poprowadzona przez dr hab. Mirosława Pęczaka, publicystę, absolwenta kulturoznawstwa. Głównym problemem, który zostanie poruszony podczas rozmów będzie kwestia wielokulturowości jako społecznego doświadczenia dzisiejszej Warszawy, która od wielu lat przyciąga przybyszów z całego świata. Dylematem, który będzie omawiany jest granica na ile największe miasto w Polsce jest otwarte na innych i co dziś znaczy podział na swoich i obcych. Dodatkowymi gośćmi podczas panelu będą dr Marta Pietrusińska, prof. dr hab. Waldemar Kuligowski, Witek Hebanowski oraz Maciej Szajkowski.

Organizatorzy, Stołeczna Estrada oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przygotowali również inne atrakcje.

W programie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur tradycyjnie znajdą się również propozycje dla najmłodszych miłośników muzyki świata. Na warsztatach perkusyjnych spotkać będą się mogli z mistrzem gry na daff kurdyjskim artystą – Aradem Emamgholi. Z kolei prezentację tańca perskiego w formie przeznaczonej dla dzieci poprowadzi Apsara Afsanesara” – wylicza prof. dr hab. Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Festiwalu, profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog.

Bilety na wydarzenie sprzedawane są poprzez stronę eBilet. 1 pula wejściówek będzie dostępna jeszcze tylko do 12 września, a cena wynosi 50 zł. Od 13 września, aby wejść na Festiwal trzeba będzie zapłacić 60 zł. Więcej informacji dostępne jest na oficjalnej stronie wydarzenia.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej