Trwa XVII Lubelski Festiwal Nauki

przez admin

18. września rozpoczął się Lubelski Festiwal Nauki wydarzenie, szeroko rozbudowane i kompleksowe, które od siedemnastu lat odbywa się w stolicy województwa. W programie znalazło się aż 1300 różnorodnych projektów, które zostaną zrealizowane w ciągu sześciodniowego święta nauki.

Celem imprezy jest popularyzacja nauki w nowoczesny i interesujący sposób. Organizatorzy wydarzenia chcą odejść od teoretycznej formy przekazywania wiedzy i postawić przede wszystkim na doświadczenie i widowiskowość. Hasłem tegorocznej edycji jest “Nauka bez granic. Enjoy science!”. W inicjatywie bierze udział pięć lubelskich uczelni, których pracownicy postanowili podzielić się swoją pasją do nauki z szerszą widownią.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od koncertu orkiestry studenckiej „Utalentowani Muzycznie Córki i Syny”. W tym samym czasie na placu Litewskim miała miejsce premiera nowego pokazu fontann, który swoją nazwą „Symfonia nauki” nawiązywał do tematu głównego wydarzenia. Otwarciu imprezy towarzyszyła prezentacja dokonań lubelskiego środowiska naukowego na przestrzeni ubiegłego roku.

W kolejnych dniach odbędą się między innymi: Piknik Naukowy, liczne pokazy i warsztaty w budynkach uniwersyteckich, zajęcia tematyczne, panele dyskusyjne, koncerty, degustacje oraz prelekcje. Przygotowano atrakcje zarówno dla najmłodszych, młodzieży jak i dorosłych. Świetną propozycją dla dzieci będzie prezentacja działania mikroskopu połączona z obserwacją różnych gatunków owadów zatopionych w żywicy. Na Lubelskim Uniwersytecie Medycznym uczestnicy imprezy będą mieli okazję zobaczyć, od zaplecza, jak wygląda praca aptekarzy i lekarzy. Dla fanów zabytkowej motoryzacji przeznaczona jest prezentacja uliczna dawnych modeli aut. Ulicami Lublina przejedzie między innymi Syrena 104. W kolumnie samochodów nie zabraknie również trabanta, Nysy i lubelskiego Żuk-a. Inną ciekawą propozycją są warsztaty ekologiczne przeprowadzone w formie wykładu uniwersyteckiego, które przeznaczone są dla każdej grupy wiekowej.

Lubelski Festiwal Naukowy to również konkursy. W siedmiu kategoriach przyznane zostaną nagrody dla młodych wynalazców. Jury ma za zadanie wybrać kandydatów, którzy będą mogli w przyszłości przyczynić się do postępu technologicznego i rozwoju nauki.

Organizatorzy przygotowali również wiele innych atrakcji. Wstęp na event jest całkowicie bezpłatny, po rejestracji na stronie internetowej. Pełny program wydarzenia jest bardzo obszerny i można go znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej