W Jaśle powstanie grająca ławka ku czci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

przez Administrator

Grające ławki to koncept, który po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2009 roku. W Warszawie powstało wtedy 14 “Ławeczek Chopina” – multimedialnych siedzisk, które po naciśnięciu guzika zaczynają grać muzykę kompozytora. Pomysł na atrakcję został szybko spopularyzowany również w innych miastach Polski.

Władze Jasła chcą upamiętnienia zmarłego niedawno kompozytora Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.  Pionier powojennego ruchu jazzowego w Polsce urodził się w 1928 roku właśnie w stolicy powiatu jasielskiego. Autor znany jest przede wszystkim ze swojej solowej działalności jako wybitny kompozytor muzyki filmowej, ale także z współtworzenia zespołu “Melomani”, gdzie grał jako saksofonista. W uznaniu za wybitne zasługi dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Absolwent Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, od 2013 roku jest również Honorowym Obywatelem Jasła. Autor nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. W wielu wywiadach podkreślał, że Jasło na zawsze zostanie w jego sercu i pamięci, a wiele swoich osiągnięć zawdzięcza wychowaniu w podkarpackiej miejscowości.

O upamiętnienie artysty zatroszczył się 3 lata temu znany fotograf i społecznik jasielski Tomasz Kasprzyk. Pomysł grających ławeczek nie spotkał się wtedy jednak z natychmiastowym działaniem ze strony władz Jasła. Do konceptu powrócono w 2021 roku. Muzyczna atrakcja ma stanąć przy jednej z głównych ulic miasta w przyszłym roku. Inwestycja kosztować będzie ponad 120 tysięcy złotych i będzie w pełni finansowana z funduszy zewnętrznych. Z  ławeczki „Dudusia” Matuszkiewicza będą płynąć melodie z filmów, do których stworzył on ścieżki dźwiękowe. Są to między innymi takie produkcje jak: Janosik, Czterdziestolatek, Jak rozpętałem II wojnę światową, Stawka większa niż życie, Wojna domowa, Podróż za jeden uśmiech czy Poszukiwany, poszukiwana.

Muzyczne ławeczki to nie tylko świetna atrakcja turystyczna, ale również wspaniała okazja dla młodszych pokoleń na zapoznanie się z twórczością najwybitniejszych polskich kompozytorów. Inwestycja z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Jasła i niewykluczone, że w przyszłości miasto zdecyduje się na podjęcie kolejnych, instrumentalnych inicjatyw.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej