Banksy w Polsce

przez admin

Wystawa twórczości brytyjskiego artysty dostępna będzie tylko do 5 września. The Art of Banksy. Without Limits będzie można oglądać w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.

Banksy to prawdopodobnie najsłynniejszy, a jednocześnie najbardziej tajemniczy, niedostępny artysta graffiti na świecie. Jego twórczość jednak można oglądać już nie tylko na ulicach, lecz także na wystawach poświęconych tylko jemu. Mimo że około czterdziestoletni malarz graffiti do tej pory pozostaje anonimowy, jego prace docierają już na wystawy na całym świecie. Dowodem nieustającej popularności artysty jest ekspozycja The Art of Banksy. Without Limits, która zanim po raz pierwszy zagościła w Warszawie, dostępna była między innymi w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Bukareszcie czy w Wiedniu. Jego prace w formie wystaw, ulicznych reprodukcji czy drogą udostępnień na platformach internetowych znane są niemal na całej planecie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród laików sztuki współczesnej.

Wystawa prezentuje ponad sto prac Banksy’ego – są one naniesione na wszelkiego rodzaju materiały, niektóre z nich występują w formie zdjęć oraz rzeźb. Niektóre z prac odtworzone są na podstawie specjalnych szablonów, które przygotował sam autor dzieł, podobno specjalnie na potrzeby tej wystawy. Warto dodać, że wiele z wystaw jego sztuki jest nieautoryzowana przez samego twórcę, a to ze względu na jego anonimowy status – stąd niemożliwe są między innymi spotkania autorskie, wywiady, a niektóre z mniejszych wydarzeń tego typu budzą wątpliwości co do wiarygodności eksponowanych prac, a sam Banksy służy im jako inspiracja.

Pokazowi dzieł „malarza” towarzyszyć ma projekcja filmu dokumentalnego na temat jego twórczości, a także recepcji wśród odbiorców. Jego prace nierzadko szokują i skłaniają do refleksji. Mawia się, że Banksy swoją działalnością napisał własną, odrębną historię sztuki, jego prace bywają znakomitymi, precyzyjnymi komentarzami do bieżącej sytuacji politycznej na świecie, inne zaś są na tyle uniwersalne i wolne od ścisłego kontekstu, że nie grozi im prędka dezaktualizacja.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej