Finał 11. edycji projektu #MDH Młodzi dla Historii

przez Monika Tarka-Kilen

Podczas XII Festiwalu NNW w Gdyni rozdano nagrody w konkursie #MDH Młodzi dla Historii 2021 w trzech kategoriach: filmu, teatru oraz stylizacji modowej. Projekt jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

W konkursie filmowym główną nagrodę Anioła Wolności otrzymał Jan Guzik za film pod tytułem „Monte Cassino oczami Jasia Guzika”. 11-letni Jan Guzik, urodzony w Krakowie, nakręcił swój film w trakcie rodzinnego wyjazdu do Włoch. To hołd złożony polskim żołnierzom, bohaterom kampanii włoskiej, w tym w szczególności bitwy o Monte Cassino.

Wyróżnienie dostała Maria Popinigis za film „Możesz zginąć dlatego, że jesteś Polakiem”. Jego bohaterem jest prof. Jerzy Grzywacz ps. „Tapir”, który był członkiem Szarych Szeregów, żołnierzem AK oraz brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W konkursie stylizacyjnym nagrodę główną ex aequo otrzymały: Marcelina Konieczna (za strój z przełomu z lat 30. i 40. oraz z lat 50.) oraz Hanna Skoworotko (stylizacja kobiety z sierpnia 1939 r. oraz jesienny ubiór dzienny kobiety pracującej w czasie okupacji w 1941 roku).

Wyróżnienie za stylizację przyznano: Amelii Ciosmak, Maciejowi Izdebskiemu, Kornelii Karwan oraz Apolonii Gołębiewskiej.

Przewodniczącą jury tego konkursu jest Anna Ostrowska, Rzecznik Prasowy MEiN.

W konkursie teatralnym #MDH 2021 nagrodę główną otrzymała Grupa Teatralna Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie za spektakl „Przyjaciółki”. Muzyczne przedstawienie na było zobaczyć 1 października podczas Festiwalu NNW. Opowiada ono o wchodzeniu w dorosłość współczesnej licealistki oraz dramacie wydarzeń wojennych i powojennych jej prababci, która była żołnierzem Związku Walki Zbrojnej.

To już 11. edycja #MDH, projektu edukacyjno-kulturalnego, skierowanego do młodzieży w wieku 10-19 lat. Ma on za zdanie upamiętnianie polskiej drogi do wolności, a także rozbudzenie w młodym pokoleniu chęci jej poznania.

 

Gala Zamknięcia Projektu #MDH

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej