XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki już 16 września we Wrocławiu

przez admin

Około tysiąca wydarzeń z różnych dziedzin nauki, kultury i sztuki, w tym między innymi wykłady naukowe, debaty oraz koncerty – mobilny Festiwal Nauki rozpocznie swoją trasę po Dolnym Śląsku już 16 września.

XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki rozpocznie się we Wrocławiu i potrwa przez siedem dni. Hasłem tegorocznej edycji jest „Od sciene fiction do science”. Inspiracją jest setna rocznica urodzin Stanisława Lema i trwający z tej okazji rok polskiego pisarza. Jak mówią organizatorzy, tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, a przygotowania do niej trwały od wielu miesięcy. W tym roku obchodzony jest także Europejski Rok Kolei. Z tej okazji Koleje Dolnośląskie we współpracy z Politechniką Wrocławską przygotowały cykl paneli, które dostępne będą na Festiwalu.

Inauguracja wydarzenia zaplanowana jest na 16 września. Następnego dnia ruszą internetowe wykłady naukowe. Tematy paneli zostały podzielone na kategorie: „Od science do fiction”, „Gorący temat”, „Wrocławskie Muzea”, „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”, „Rok Lema”, Rok kolei”, „Kolej na naukę – Europejski rok kolei”.

Ciekawe wydarzenia na które warto zwrócić uwagę to między innymi wykład profesora Jana Miodka, Dyktando czy Debata Oksfordzka między przedstawicielami dwóch zaproszonych szkół, jej moderatorem będzie językoznawca profesor Piotr Lewiński.

Jak mówi dr Jakub Jankowski, koordynator DFN na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr :

Tegoroczna edycja obfituje w moc ciekawych wydarzeń, pośród których znajduje się cykl trzech wykładów z astrofizyki teoretycznej, pokaz najciekawszych doświadczeń „Cyrku Fizycznego”, jak i hit edycji – wykład humanisty o teorii kwantów.

Dolnośląski Festiwal Nauki odwiedzi również inne miasta w województwie:

  • 21 – 23 września Legnica
  • 5 – 7 października – Głogów
  • 6 – 8 października – Bolesławiec
  • 7 – 8 października – Bystrzyca Kłodzka
  • 12 – 13 października – Ząbkowice Śląskie
  • 12, 13, 15 października – Jelenia Góra
  • 20 – 21 października – Lubin
  • 20 – 29 października – Wałbrzych
  • 21 – 22 października – Dzierżoniów

Wykłady festiwalowe będą się odbywać tylko w formie online. Lokalizacje wydarzeń pobocznych zależą od kategorii eventu. Wejściówki są całkowicie bezpłatne. Rejestracja możliwa jest poprzez stronę internetową https://www.festiwal.wroc.pl/. Pod tym adresem można również znaleźć więcej informacji na temat programu, organizacji i poprzednich edycji wydarzenia.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej